Váš prohlížeč je zastaralý
Jsou známy bezpečnostní rizika a nedokáže zobrazit všechny prvky této a dalších webových stránek

Maturitní stužky

V naší nabídce naleznete stužky pro příležitosti, jakou jsou stužkovací večírky, maturitní plesy a další akce. Dodáváme maturitní stužky, stužky pro středoškoláky, školáky i stužky pro mateřské školy. Kromě jiného, si můžete vybrat i z další nabídky, kterými jsou například trička s potiskem (pánská a dámská v různých velikostech), nebo kšiltovky pro dospělé i baseballové čepice pro děti a mateřské školy.

Prodáváme stužky ze dvou různých materiálů: taftové a atlasové. Atlasové stužky jsou jemné, lesklé a elegantní. Naopak taftové stužky jsou hrubší a matné. Na výběr máme z 39. odstínů. Veškeré odstíny jsou skladem, tudíž ihned dostupné.

Nabízíme 21 druhů ozdob na stužky v různých barvách. Vyšperkujte Vaše stužky mašličkou, sluníčkem, hvězdičkou, beruškou či jinou ozdobou.

Stužky kompletujeme! Jsou slepeny speciálním lepidlem za tepla, takže se nerozpadnou. Bez jakéhokoliv příplatku tiskneme na stužky "Maturant" nebo "Maturantka (nebo mix).

Nabízíme 5% slevu při hromadných objednávkách stužek a šerp!
 

Kvalitní maturitní skleničky naleznete také v naší nabídce.

Stužky objednejte ZDE

Ukázky stužek:

více v jednotlivých kategoriích: Maturitní stužky, Stužky pro MŠ a ZŠ

Maturitní stužky

Motivy na maturitní stužky

Maturitní ples

Maturitní ples je snad pro každého středoškoláka tím nejzásadnějším večerem po celou dobu jeho studia na střední škole. Nejčastěji se plesy konají v zimních měsících a tato významná akce je pořádána samotnými studenty maturitní třídy. Jelikož se jedná o skutečně důležitou společenskou akci, tak je striktně vyžadováno slušné oblečení a to u mužů oblek a u žen večerní šaty. Samotný ples má několik zásadních bodů, které se mohou lišit a to v závislosti na lokalitě, nebo požadavcích a představách samotných maturantů. Jedním z nejočekávanějších momentů maturitního plesu je nástup studentů a následné „šerpování“, kdy každý dostane maturitní šerpu, která je potištěna libovolným textem. Šerpy pro maturanty se vyrábějí ve velikém množství provedení a je jen tak na každé třídě, jaký materiál a barvu si pro své maturitní šerpy vyberou. Dalším tradičním bodem večera je půlnoční překvapení, kdy si maturanti pro své hosty připraví nějaký vtipný program, kde se často i převlečou do neobvyklých kostýmů a sehrají humorné scénky. Často si také pro tuto příležitost studenti objednají jednotné maturitní trička.

Protože jsou maturitní plesy často orientovány do nějakého tématu či barvy, tak není divu, že si studenti maturitní šerpy, skleničky pro maturanty a další doplňky ladí do jednotné barvy a stylu. Jedině obchody, které mají dostatečně širokou nabídku sortimentu, mohou uspokojit dnešní náročné maturanty.

Další tradiční akcí jsou maturitní večírky, které nejsou zdaleka tak formální, jak maturitní plesy. Často jsou pořádány v restauracích a salóncích barů a vyznačují se uvolněnou atmosférou a takzvaným stužkováním maturantů. Zde studenti dostanou maturitní stužky, které označují, že jsou mazáci na jejich střední škole. Tyto stužky pro maturanty si studenti většinou připnou na batoh nebo školní tašku, prostě na nějaké viditelné místo.

 

Historie stužek

Původ výroby stužek není známý, pravděpodobně se tkaly už v 9. století v Africe. V 11. století se začaly vyrábět řemeslně, první zmínky pocházejí z francouzského St. Etienne. V Německu to bylo později, stužky se začaly vyrábět až v roce 1549. V 70. letech 20. století se v bývalé NDR zabývalo výrobou stužek 6 tisíc pracovníků a 3600 tkacích strojů.

Na území České republiky se stužky začaly průmyslově vyrábět v první polovině 19. století. Přesné údaje o množství vyrobených stužek nejsou zveřejňovány ani v České republice, ani celosvětově.

Výroba stužek

Většina stužek se vyrábí tkaním, některé pak pletením, splétáním nebo lepením. Tkané stužky jsou vyráběny na člunkových nebo jehlových stavech, ale někdy se dělají také ručně.

Výroba na člunkových strojích probíhá následovně. Ploché stuhy se většinou tkají s jedním člunkem při maximálně 300 prohozech za minutu. Jeden stroj zvládne vyrábět 1-6 (někdy i více) stužek zároveň v šířce 0,5 až 30 cm vedle sebe. Okraje stužek se většinou zpevňují a to dutou vazbou.
Na výrobu dutinných neboli hadicovitých stuh se používají stroje se dvěma osnovami a dvěma systémy zanášení útku nad sebou. Bezešvá hadice vznikne tak, že se útky zanášejí střídavé do horní a dolní osnovy.
Touto metodou se vyrábějí převážně technické stuhy (filtry, cévní chirurgie, atd.)

Výroba stužek na jehlových strojích se uplatnila v širším měřítku teprve od 70. let 20. století. Útek je zanášen do osnovy jednou či dvěma jehlami rychlostí 1300 prohozů za minutu. Okraje stužek se zpevňují po jedné straně propletením dvou útků mezi sebou nebo s vaznou nití pomocí jazýčkové jehly. Výrobní stroje jsou často specializované pouze pro určitý druh stuh (těžké popruhy, elastické stuhy, suché zipy, atd.).

Ručně tkané stužky se vyrábějí třemi různými technikami. Pomocí hřebene, tkaním na karetkách nebo tzv. šikmou vazbou.