Váš prohlížeč je zastaralý
Jsou známy bezpečnostní rizika a nedokáže zobrazit všechny prvky této a dalších webových stránek

Jak zvládnout maturitní ples aneb nejen jak správně vybrat stužky, šerpy a maturitní skleničky

Památný večer, "předzkouška" dospělosti, příslib propustky z pekla zvaného střední škola. Maturitní ples se dá popsat mnoha různými slovy, ale nakonec se jedná o první velký večírek pořádaný partou mladých lidí s minimálními organizačními zkušenostmi. Jeho uskutečnění je důkazem pro každého z maturantů, že konečně smí vstoupit do světa dospělých.
I když se většina čtvrťáků na tuto událost teěší především kvůli překrásným šatům či vidině alkoholického nápoje uvnitř maturitní skleničky, všichni se musí zodpovědně podílet na přípravách, obětovat ze svého prasátka spoustu zlaťáků a snažit se udržet nervy na uzdě. Nakonec to není taková zábava, uspořádat perfektně zorganizovanou celovečerní zábavu, jejíž plánování zahrnuje rozlehlou škálu záležitostí k diskuzi. Jak tedy uspořádat maturitní ples a nezbláznit se? Stačí si zvolit dva nebo tři vrchní organizátory, tedy ty nejspolehlivější žáky ve třídě, svěřit jim do rukou přehled o finančním dění a nechat je dohlížet nad (většinou) demokratickým hlasováním spolužákuů. Právě tady leží první kámen úrazu. Navzdory tomu, že všichni členové se pohybují kolem hranice dospělosti, se ucelený kolektiv roztrhne na menší partičky. Organizace se začíná podobat dětským pranicím o hračku. Zádrhel číhá ve výběru prostoru, kapely či "pouhých" maturitních šerp. Nervy na pochodu však dosáhnou tak vysokých odchylek, že zde rázem platí rčení "moudřejší ustoupí". Tak, a plánování může doopravdy začít. Kde se bude památný večer konat? Ten večer, během kterého si všichni jedinci po červeném koberci dojdou pro maturitní šerpy, ubrání se prudké palbeě mincí a dá sbohem hořkosladkým vzpomínkám na střední školu? Je na čase vzdát se snů o obrovském sálu, kde padesát tanečních párů bude vypadat jako pouhá trojice, zvolit raději zlatou střední cestu, která maturantům nevymete celé konto. Něčím se musí zaplatit i charismatický moderátor, pokud tedy nezvolí žáka z nižšího ročníku. S ním jde ruku v ruce kapela, decentní a taneční zároveň, předtančení i případný program na vyplnění času, kdy se maturanti nemohou věnovat svým hostům. V tom posledním případě se žákům, nebo spíš jejich peněženkám, značně uleví - díry v dění mohou vyplnit originálními soutěžemi o věcné ceny darovanými sponzory. Ve veškerém plánování se však poměrně vyřádí například při výběru písniček na nástup, tedy dalším hudebním materiálem pro zvukaře. V okamžik, kdy je tohle všechno zajištěné, čtvrťáci vidí přibližný obrys plesu. Konečně ho mohou začít vybarvovat a zvolit mu nálepku jediného tématu. Po zvolení tématu přípravy jdou jako po másle. Na pozvánce se projeví šikovný grafik a v podobném duchu je pak směřována výzdoba. Celý ples dostává jednotnou dějovou i barevnou škálu. Každý z maturantů v tuto chvíli může zapojit svou uměleckou tvář. Výzdoba si žádá poměrně vybraný vkus a smysl pro estetiku.

Jak vybrat maturitní šerpy?

Dospělí lidé si přece nemohou dovolit, aby jejich společenský debut připomínal karneval nebo českou vlajku. Ale každému maturantovi stále proudí v žilách hravost a umíněnost dítěte. Část osobnosti si přeje dát sbohem svému nevyzrálému já okázalým posledním trucem, tedy pořádným množstvím třpytek na maturitních šerpách barevně se lišících od balonků i od určeného tématu. Zde je nutné si uvědomit, že to právě maturitní šerpy zdobí maturanty téměř po celou dobu konání plesu, dokreslují tedy vzhled jedinců a zároveň celkovou atmosféru. Zvolit odstín, který se nebude tlouci s ošacením, není zrovna lehké. Někteří čtvrťáci tento problém řeší výběrem rozdílné barvy pro dívky a chlapce, avšak pro oba typy maturitních šerp zachovávají stejný font i zabarvení písma.

Klasické či originální maturitní skleničky

Spolu s šerpou a potřesení rukou řediteli na konci červeného koberce maturanti obdrží slavnostní přípitek. Výběr maturitních skleniček je další oblast, ve které se ples od plesu liší. Z většiny maturitních večírků máme zafixováno, že onou nádobou musí být právě elegantní sektové skleničky, ale to je velký omyl. Odvážnější čtvrťáci se nebojí sáhnout po netradiční "whiskovce", půllitru, či zvolí zlatou střední cestu – zahnutou nožičku. Záleží pouze na tom, do čeho maturanti chtějí munici z mincové palby schovat. Přece jenom, maturitní sklenička je vzpomínkou na onen památný večer a zůstává jí do konce života. Plánování maturitního plesu zahrnuje pořádnou dávku stresu.

Stužkovací večírek a maturitní stužky

Stužkovací večírek přináší aspoň na pár hodin klid v duši, maturitní skleničky žáci mění za svátečního panáka a honosné šerpy za droboučké maturitní stužky - i ty se však musí vhodně vybrat. Zde taktéž platí rčení "V jednoduchosti je krása". Otázkou je, zda se více hodí trojstužka či dvojstužka? Nervového vypětí bylo dost. Stačí vzít v potaz, kolik textu na maturitní stužky žáci chtějí. A když odstín ladí se šerpou, konec plánování se závratně blíží. Památný večer může započít!

Objednávkový formulář