Váš prohlížeč je zastaralý
Jsou známy bezpečnostní rizika a nedokáže zobrazit všechny prvky této a dalších webových stránek

Jak uspořádat kvalitní a úspěšný maturitní ples?

V tomto článku Vám poradíme, na co nezapomenout a na co si dát pozor při přípravě maturitního plesu.

JAK ZAČÍT?

Organizaci a přípravu plesu se nevyplatí podcenit, ale na druhou stranu, když se zapojí všichni, můžete si to i užít. Pro začátek si vyberte 2–4 zástupce, kteří budou mít hlavní slovo a budou rozdělovat úkoly. Požádejte svého třídního učitele, aby Vám s organizací pomohl, nebude to pro něj první maturitní ples a určitě Vám jeho rady ušetří hodně času a peněz. Ať budete diskutovat o čemkoli nehádejte se, hádky před plesem můžou rozbít celou třídu, potom Vám už bude úplně jedno, jaké budete mít maturitní šerpy a skleničky. Domluvte se na jednoduchých pravidlech. Využijte sociální sítě a založte si ankety, své nápady tam může napsat každý a spravedlivě vyberete tu, která se bude líbit nejvíce lidem. Zkuste popřemýšlet i o tom, kdo z přátel by Vám mohl pomoct. Předtančení, kapelu i pozvánky Vám můžou zajistit kamarádi za nižší peníze, než které zaplatíte profesionálům.

FINANCE NA MATURITNÍ PLES

Peníze jsou pří přípravě plesu vždy stěžejní. Jednou možností je založení sbírky studentů. Čím dříve s výběrem začnete tím lépe. Velmi často se toto téma řeší už od prvního ročníku. Studenti si založí vlastní účet kam si pravidelně posílají domluvenou částku. Další možností je sehnat si sponzory. Můžete obejít firmy v místě Vaší školy nebo požádat rodiče, pokud mají možnost o sponzorské dary, nabídnout jim za to můžete reklamu na plese nebo na pozvánkách. Často se stává že škola sama finančně podpoří maturitní ples. Počítejte s tím, že se Vám finance alespoň částečně vrátí zpátky díky vstupenkám nebo tombole, pokud ji budete pořádat.

ADMINISTRATIVA

Jedna z méně příjemných věcí, které Vás čekají. Nemusíte se ale ničeho obávat, jde o pár jednoduchých zásad. Jedna z nich je sepsání kolektivní smlouvy. Nebylo by korektní, aby za všechny zodpovídal jeden nebo dva zástupci třídy. Pokud plánujete tombolu, je potřeba mít vše právně a administrativně v pořádku. Prostudujte si loterijní zákon a sežeňte si potvrzení právnické osoby. Budete potřebovat i povolení od příslušných úřadů. Tam se můžete informovat o konkrétních podmínkách, které musíte splnit. Nezapomeňte také dodat seznam skladeb, které Vám budou hrát na maturitním plese, na ochranný svaz autorský – OSA. Konkrétní seznam skladeb má každá kapela i DJ. K nim jen přidejte seznam skladeb, které si necháte hrát na přání. Zpoplatnění se odvíjí od počtu osob na plese a ceně vstupenek. OSA má svou zákaznickou linku, kde Vám poskytnou všechny potřebné informace, které budete potřebovat.

MÍSTO

Dobrý prostor pro maturitní ples je velmi důležitý. Cena pronájmu sálu se liší s ohledem na město a konkrétní místo. Zeptejte se na podmínky pronájmu sálu, prohlédněte si šatny a prostory, které Vám budou k dispozici, zeptejte se jestli je možné si donést vlastní jídlo a pití a zjistěte si kolik budete mít času na přípravu a úklid sálu. Termín maturitního plesu si můžete rezervovat hned v prvním ročníku. Budete tak mít jistotu, že nebudete mít ples třeba v úterý večer. Nezapomeňte se zeptat i na technické věci, jako je osvětlení a promítání videí. Často mají v sálech vlastní techniku, která Vám bude k dispozici. Pokud to tak není budete mít alespoň dostatek času si zajistit kvalitní firmu za dobré peníze.

TÉMA MATURITNÍHO PLESU

Pokud se rozhodnete pro tématický ples, volba maturitního tématu je jednou z prvních věcí, které si budete vybírat. Uvědomte si, že podle tématu budete volit výzdobu sálu, barevné kombinace, maturitní šerpymaturitní skleničky, pozvánky, video a třeba i půlnoční překvapení. Možností máte mnoho, téma můžete vybírat podle filmů (matrix, velký gatsby...), míst (Paříž, Mexiko…), období (Hippies, 60 léta…) nebo námětu (western, mafie…) Možností je opravdu mnoho. Originalita je určitě důležitá, jen vždy přemýšlejte nad tím, jestli bude možné téma uskutečnit.

KAPELA

Nezapomínejte na to, že na maturitním plese nebudete jen Vy. Hudba je na maturitním plese velmi důležitá a nevyplácí se jí podcenit. Dobré kapely mají rezervované termíny i několik let dopředu, proto je vhodné toto téma řešit hned jak budete znát místo a termín vašeho maturitního plesu. Je vhodné si vybrat z tanečních orchestrů, které mají široký repertoár a budou spokojené všechny generace hostů na plese. Po dvanácté hodině začíná hrát často DJ, zvolit si ale můžete i jinou kapelu nebo se domluvit s tou stávající. Dopředu si zjistěte, co budou od Vás potřebovat a jak pracují. Zpravidla má kapela svou aparaturu a vše co potřebuje. Pokud kapela nemá své ozvučení můžete se zeptat na technické zařízení i v místě, kde maturitní ples pořádáte. Najdete i spoustu firem, které tyto služby zajišťují, u těch se zeptejte na recenze. Nezapomeňte si říct o seznam skladeb, které hrají, budete je potřebovat kvůli autorským právům (osa).

FOTOGRAF A KAMERAMAN NA MATURITNÍ PLES

Na maturitní ples zapomeňte na amatéry. Sežeňte si profesionály, kteří s tím mají zkušenosti. Každý chcete mít hezkou fotku, a ne vždy se vyplatí v této oblasti šetřit. Prohlédněte si práci fotografa a zeptejte se na recenze. Sami si projděte sál a popřemýšlejte jaké záběry by se Vám líbili. Fotograf nemusí prostředí znát a tímto mu ušetříte hodně práce, a sobě zajistíte krásné fotky. Je důležité si sním projít program, ať ví, kde má kdy být a co má čekat. Mohl by přijít o spoustu situací a momentů, které jsou pro Vás důležité. Každý fotograf se zaměří na předávání maturitní šerpy ale například nalévání šampaňského do Vašich maturitních skleniček, létající konfety na fotkách vypadají také úžasně, a nemít zaznamenané konkrétní situace z předtančení nebo půlnočního překvapení by byla opravdu škoda. Fotografa můžete i požádat o nějaké záběry vyfocené rybím okem, tyto fotky jsou originální a je na nich zaznamenáno vše.

MODERÁTOR

Mít nebo nemít moderátora. Jedna ze zásadních otázek. Možností máte hned několik. Nejjednodušší je si moderátora objednat. Může to být známá osobnost nebo například i moderátor z regionální rádia. U této varianty však musíte počítat s vyšší cenou, ale často se tato investice vyplatí. Další možností je zeptat se zpěváka z kapely, jestli by byl ochotný Vám moderovat večer. Moderování se můžete ujmout i Vy samy, u této varianty nezapomínejte na možnou nervozitu a nutnou přípravu, která Vás bude čekat. Pověřit tím můžete i někoho z nižších ročníků. I tam určitě budou šikovní lidé, kteří se toho rádi ujmou. Vy si připravte seznam jmen, tak aby bylo jasné, jak po sobě půjdete pro maturitní šerpu a převezmete si maturitní skleničku. Texty pro jednotlivé studenty si můžete připravit každý sám nebo je napíšete společně, to už záleží čistě na Vás. Požádejte moderátora ať si přečte všechny jména, možná se Vám to může zdát zbytečné, ale určitě budete klidnější. Stejně tak ho podrobně seznamte s celým programem plesu. Bude se tak lépe orientovat a bude moct reagovat i na „hluchá“ místa, která můžou nastat.

PRŮBĚH – PROGRAM

Před plesem si připravte přesný časový harmonogram. Vytiskněte si je a dejte je hostům na stůl. Můžete si připravit i větší formáty například nad bar nebo na dveře. Všichni budou připravení a podle toho se budou na maturitním plese chovat. Určitě se vyplatí do celkového zpracování investovat trochu času. Může to být efektní doplněk k tématu vašeho plesu.
Předtančení – začíná jím většina maturitních plesů. Jistě se budete snažit sladit předtančení s tématem samotného plesu. Pozvat si můžete profesionály nebo se můžete zeptat svých přátel. Možná budete překvapení kolik lidí ve Vašem okolí se tanci věnuje.
Slavnostní nástup – je hlavním bodem maturitního plesu. Právě na tento moment se těší většina maturantů. Vyplatí se na něj dobře připravit a začít trénovat s dostatečným předstihem. Můžete zvolit vlastní choreografii nebo požádat o pomoc profesionála. Záleží kolik jste do toho schopní a ochotní investovat času a peněz. Nezapomeňte si připravit vše na přípitek. Maturitní skleničky i maturitní šerpy si pečlivě zkontrolujte a srovnejte ať dostanete tu se svým jménem. Pozornost věnujte i květinám, dejte je na místo, kde si budete jistí že Vám tam nepomrznou. Snažte se na slavnostní nástup přijít všichni střízliví, na oslavy a přípitky u baru bude po nástupu vhodnější chvíle.
Vysílání maturitního videa – je jednou z nových tradic maturitního plesu. Video bývá většinou tematické, ale záleží čistě na Vaší nápaditosti, jak bude konečný výsledek vypadat. Před jeho vysíláním si ověřte, že veškerá technika, kterou budete potřebovat pro promítání je na místě a funguje.
Proslov maturantů – je očekávaný hlavě ze strany rodičů a učitelů. Není dobré mít proslov příliš dlouhý. Všichni budou rádi, když jim řeknete něco o průběhu Vašeho studia a zároveň je pobavíte. Nezapomeňte poděkovat rodičům a učitelům a sobě navzájem. Klasicky čtou proslov zástupci z maturitního třídy. Pokud se budete chtít inspirovat, ukázkové proslovy najdete na internetu.
Tanec s rodiči – si nenechte ujít. Určitě se na tanec s Vámi těší tak je nenechte čekat.
Půlnoční překvapení – se dá pojmout různými způsoby. Můžete si pozvat nějakého hosta (barmanská show, taneční skupina, fireshow atd.) nebo si ho můžete připravit sami. Bude to pro Vás práce a čas navíc ale zároveň Vás při nacvičování čeká velká zábava.

MATURITNÍ PŘEDMĚTY

Maturitní trička a další textil pro maturanty jsou v posledních letech velmi populární. Můžete si na nich nechat vytisknout vtipný nápis, obrázek, karikatury, seznam jmen, jednoduše cokoli Vás napadne.
Maturitní stužky na stužkovací večírek jsou klasikou. Vybrat si můžete taftové nebo atlasové. Záleží, jaký vzhled preferujete. Na výběr je i mnoho odstínů, typů písma a ozdob. Bývá na nich většinou citát, místo a třída.
Maturitní šerpy mohou být taftové nebo atlasové. Natisknout si na ně můžete jakýkoliv text. Můžete vybírat z mnoha barev, barevných kombinací, ozdob a typů písma. Pohlídejte si, aby šerpy nebyly pomačkané, ušetří Vám to spoustu práce s jejich přípravou, už při převzetí budou připravené na slavnostní šerpování.
Maturitní skleničky jsou klasickým upomínkovým předmětem. Tu pravou si můžete zvolit podle tématu plesu nebo alkoholu, kterým si budete připíjet. Záleží čistě na Vašem vkusu. Na výběr je mnoho druhů maturitních skleniček. V nabídce najdete klasické skleničky na šampaňské, originální maturitní půllitry, netradiční skleničky na kávu nebo stylové whiskové skleničky. Text a písmo na Vámi vybrané skleničky si můžete zvolit z široké nabídky.

DAR PRO UČITELE

Zamyslete se nad tím, kolik jste ochotni a schopni do daru investovat. Možností máte mnoho. Jistě víte, jaké má Váš třídní učitel záliby a co mu udělá největší radost. Pokud potřebujete inspiraci, vhodným darem mohou být dárkové poukazy, pobyty, album Vašich fotografií nebo upomínková váza s Vašimi vybroušenými jmény.

VÝZDOBA MATURITNÍHO PLESU

Než začnete přemýšlet o výzdobě, nezapomeňte si zjistit kolik budete mít času na přípravu sálu. Není třeba do ní investovat mnoho. Často stačí dobrý nápad. Balónky, konfety, flitry a stužky dokáží zázraky. Dekorace na maturitní ples si snažte připravit předem, čas se Vám v den maturitního plesu bude určitě hodit.

NĚCO NAVÍC

Na maturitní ples si můžete připravit i další méně klasické aktivity. Tou může být tombola, fotografování s maskoty nebo originální fotokoutek, kde se můžete nechat vyfotit Vy i hosté. Nezapomeňte, že kreativitě se meze nekladou.

OBEJDNEJTE SI MATURITNÍ ŠERPY, SKLENIČKY, STUŽKY U NÁS

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem maturitních stužek, šerp pro maturanty či se skleničkami, tak nás neváhejte kontaktovat a my Vám velice rádi pomůžeme.

Objednávkový formulář